
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 nF |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 609.6 µm |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
Stock: 5871
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.02941 | $0.29410 |
| 50 | $0.02747 | $1.37350 |
| 100 | $0.02565 | $2.56500 |
| 500 | $0.01881 | $9.40500 |
| 1000 | $0.01693 | $16.93000 |
| 3000 | $0.01505 | $45.15000 |
| 5000 | $0.01338 | $66.90000 |
| 10000 | $0.01189 | $118.90000 |
